Bakan Mehmet Şimşek’in ‘yerel halk’ sözüne tepki gösterdiler: ‘Yerel halk ne yapıyorsunuz? İkna oldunuz mu?’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek” başlıklı etkinlikte konuştu.

Bakan Şimşek enflasyon açıklamasında, “Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” dedi. Şimşek’in konuşmasında yurttaşlar için “yerel halk” ifadesini kullanması sosyal medyada gündem oldu.

İşte o yorumlar:

Ekonomi yazarı Arda Tunca: “Bir bakan “yerel halk” mı der? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı diyemiyor musunuz Mehmet Şimşek? Ayrıca, enflasyonun düşmesi için ne yaptınız? Yabancıları kısa vadeli sermaye ile ülkeye gelmeye ikna etmek yerine kalkınma planları tasarlamak neden aklınıza gelmiyor?”

 

Prof.Dr.Binhan Elif Yılmaz: “Yoksullaşmaya ikna olmak”

 

Ekonomi yazarı Uğur Gürses: “Şimşek’in “locals” sözüne takılmamak gerekiyor; mesleki bir jargona ait bir söz. Uluslararası yatırım analistlerinin yine uluslararası yatırımcılara yazdıkları raporlarda yerleşik ve yerleşik olmayan mali yatırımcıları tanımlamakta sıkça kullandıkları bir söz.

 

Gazeteci Deniz Zeyrek: “Yerel halk ne yapıyorsunuz? İkna oldunuz mu?”

 

Demokrat Parti’li Cemal Enginyurt: “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Büyük Türk Milletine “yerel halk ” demiş. Mehmet sana yazıklar olsun. Ekonomiyi batırdığın yetmedi. Bir de Türk Milletini aşağılıyorsun. Ne yaptı bu Millet size? Nasıl bir kininiz var Türk’e? Kabahat sizde değil,sizi destekleyen TÜRK’lerde.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x